Czy to depresja?

depresja

Depresja – najczęściej występujące objawy

 

Na depresję cierpi 10% osób na całym świecie. Według lekarzy jest to jedna z najczęściej występujących chorób. Co więcej, depresja może wystąpić u osób różnej płci, niezależnie od wieku, statusu społecznego i trybu życia. Co gorsza, nie zawsze jej objawy są traktowane poważnie bądź chorzy wstydzą się zgłosić do specjalisty, jakim jest psychiatra. Okazuje się, że szybkie rozpoznanie i odpowiednie leczenie depresji pozwala skutecznie się jej pozbyć. Pamiętajmy, że choroba na tle psychicznym tego rodzaju bardzo szybko się rozwija doprowadzając niejednokrotnie do sytuacji, w której pacjent nie może normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Jak więc rozpoznać depresję?

To przedłużające się stany obniżonego nastroju, przygnębienie i smutek. To niechęć do działania, brak motywacji i brak zainteresowania otaczającym światem. To wreszcie zaburzenia pamięci, koncentracji uwagi oraz problemy ze snem.

Sprawdź także: Kiedy iść z dzieckiem do psychiatry?

Osoba cierpiąca na depresję widzi wszystko w ciemnych barwach, jest pesymistą. Na bodźce reaguje nieadekwatnie, na przykład wybuchem śmiechu, płaczu czy agresją bądź wręcz przeciwnie, jest wyobcowana i zamknięta w sobie. Osobom, które cierpią na depresję pomagają specjaliści zatrudnieni w placówkach, takich jak poradnia zdrowia psychicznego. Tam oferowane są zarówno terapie indywidualne jak i grupowe. W przypadku zdiagnozowanej depresji o zaawansowanym stadium bardzo często konieczne jest również wdrożenie farmakoterapii.

Jak wygląda wizyta u psychiatry?

 

Wiele osób wstydzi się bądź obawia spotkania z psychiatrą. Tłumiąc objawy zaburzeń na tle psychicznym pogarsza tylko swój stan. Okazuje się, że psychiatra jest naszym sprzymierzeńcem a pierwsze spotkanie odbywa się w przyjemnych, łagodnych warunkach.

Pierwsze wizyta u psychiatry przebiega przede wszystkim na rozmowie. Lekarz zbiera szczegółowe informacje na temat objawów, jakie trapią pacjenta. Warto więc do tego wywiadu odpowiednio się przygotować. Przypomnieć sobie, kiedy zaczęły się pierwsze objawy, w jakich sytuacjach one występują, jak przebiegają?

Sam lekarz również zadaje mnóstwo pytań, poradnia zdrowia psychicznego jest miejscem, w którym odbywają się między innymi psychoterapie i właśnie tak można nazwać indywidualne spotkania z tego rodzaju specjalistą. Nierzadko psychiatra zadaje pytania, które pozornie nie łączą się w żaden sposób z problemem. Dla fachowca dają jednak obraz pojmowania rzeczywistości przez pacjenta, pomagają zdiagnozować chorobę. Zanim ta będzie rozpoznana właściwie minie z całą pewnością kilka wstępnych spotkań. Dopiero po szczegółowym wywiadzie i analizie jego zachowania lekarz będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie – bardzo często to kolejne spotkania ze specjalistą.

Warto zauważyć, że bardzo często psychiatra kieruje pacjenta na dodatkowe testy psychologiczne, które pozwalają potwierdzić jego diagnozę. Trzeba też pamiętać, że zaburzenia na tle psychicznym bardzo często są przyczyną innych chorób, na przykład zakażenia bakteryjnego czy niedoborów. Wtedy zalecana jest konsultacja ze specjalistą danego rodzaju.

One thought on “Czy to depresja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *