Najczęstsze choroby jąder

Nigdy nie należy lekceważyć chorób związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego. Ból i dyskomfort w okolicy jąder może być sygnałem wielu chorób, które nieleczone mogą doprowadzić do niepłodności, a nawet śmierci. Na co najczęściej „cierpią” jądra?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu jąder jest ich skręt. Pojawia się najczęściej u chłopców wchodzących w okres dojrzewania, pomiędzy 14 a 18 rokiem życia oraz u mężczyzn uprawiających forsowne sporty lub wyczynową jazdę na rowerze. W tym schorzeniu skręceniu ulegają powrózki nasienne, a za nimi obraca się jądro, ustawiając się w asymetrycznej pozycji. Obrzęk, zablokowanie mięśnia dźwigacza jąder, silny ból i zniekształcenie jądra – to symptomy z którymi jak najszybciej należy zgłosić się na ostry dyżur. W przypadku zwłoki może dojść do niedokrwienia jądra i w efekcie jego amputacji.

Poradnia urologiczna Gdańsk LifemedicaInnym bolesnym schorzeniem jest zapalenie jądra. W jego przypadku pojawia się ostry i silny ból, oraz inne typowe objawy infekcji: wysoka gorączka (nawet do 40 stopni), obrzęk moszny i zaczerwienienie, nudności i ogólne osłabienie. Zapalenie jądra może być powikłaniem po śwince, lub wirusowym zapaleniu dróg moczowych, choć zdarzają się także infekcje o charakterze bakteryjnym, leczone antybiotykami.

Dużo częstszą przypadłością jest zapalenie najądrzy: nabawić można się go drogą płciową lub w wyniku cofania się moczu do kanalików ejakulacyjnych. Ból towarzyszy choremu w trakcie oddawania moczu i erekcji, a także podczas zmiany pozycji ciała.

Ból jądra może także sygnalizować chorobę niekoniecznie związaną z samym układem. Tak jest w przypadku nagłego bólu spowodowanego pęknięciem tętniaka aorty brzusznej, który wymaga sprawnej interwencji chirurgicznej. Narzutowe bóle jąder bywają powodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego, uszkodzeniami nerwów dolnego odcinka kręgosłupa, czy zaleganiem kamieni nerkowych. Pojawiają się także bóle związane z wykonanym wcześniej zabiegiem wazektomii, czyli przecięcia lub podwiązania nasieniowodów – dolegliwości należy spodziewać się w trakcie stosunku płciowego i w momencie ejakulacji.

Nieco trudniejsze do wykrycia są natomiast zmiany nowotworowe w obrębie jąder. Zazwyczaj komórki rakowe namnażają się tylko w jednym jądrze, dlatego nienaturalne powiększenie jednego z nich jest jednym z sygnałów diagnostycznych. Ból nie pojawia się, ewentualnie w późniejszej fazie, podczas dotyku stwardniałego jądra. Leczenie polega na wycięciu chorego jądra, i jeśli rozpoznanie nastąpiło w późnej fazie choroby, także na podawaniu leków farmakologicznych.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Choroby układu moczowego – http://chorobyukladumoczowego.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *