Najczęstsze choroby skóry

Każdy z nas chciałby, aby jego skóra na twarzy była gładka i wolna od niedoskonałości. Niestety często pojawiają się u nas pękające naczynka, niechciane pryszcze, pęcherze, blizny oraz pieprzyki. Większość z tych zmian jest niegroźna, związana najczęściej z dojrzewaniem lub funkcjonowaniem naszej gospodarki hormonalnej. Jednak każdej nowej zmianie należy się uważnie przyjrzeć, gdyż może być to oznaka rozpoczynającej się choroby.

 

Pieprzyki i brodawki

Te niewielkie zmiany potrafiąc prowadzić do nowotworu skóry – czerniaka. Jakakolwiek zmiana, która się pojawia, powinna być przez nas obserwowana. Odpowiednio wcześnie wykryty czerniak potrafi być w pełni uleczalny. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Przede wszystkim nowo powstały pieprzyk nie powinien się zmieniać.

Gdy ich barwa jest brązowa lub jasnobrązowa, a jego forma się nie zmienia jest to zupełnie normalne i bezpieczne. Gorzej gdy kolor ciemnieje lub jaśnieje, potrafi nawet zrobić się niebieski lub zupełnie czarny. Najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę na zmiany powyżej 5mm. Bezpieczna zmiana nie powinna  objawiać się żadnymi dolegliwości typu ból oraz pieczenie, nie powinna też wydostawać się z niej żadna podejrzana wydzielina. Jeśli zauważymy u nas któreś z powyższych objawów, jak najszybciej udajmy się do lekarza. Wcześnie postawiona diagnoza, w tym przypadku jest gwarancją sukcesu.

 

Zaczerwienienia

Zmiany te mogą mieć wiele przyczyn. Mogą świadczyć o chorobie alergicznej, tymczasowej zwiększonej wydolności układu krwionośnego, wysuszeniu i podrażnieniu, a także o poważniejszych schorzeniach. Objawy w postaci czerwonych swędzący plam daje m.in atopowe zapalenie skóry, powodowane przez nieprawidłowe wytwarzanie tłuszczu. Podobne symptomy daje również rumień. Pojawia się on na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych. Przyczyn jego powstawania jest wiele a nieleczony może prowadzić do groźnych chorób, dlatego w przypadku rumienia nie warto czekać z wizytą u dermatologa. Czerwone zmiany na twarzy mogą świadczyć również o plamach wybroczynowych. Pojawiają się na skutek zaburzeń krzepnięcia krwi, chorobach wątroby lub przy posocznicy.

Sprawdź także: Leczenie rumienia – Gdańsk, Warszawa, Szczecin

Dość częstą przypadłością jest również przesuszenie skóry. Gdy jest słabo nawilżona, częściej się czerwieni. Jest cienka i łatwo można ujrzeć na niej zmarszczki. Powodem przesuszonej skóry jest dieta, czynniki zewnętrzne np. klimatyzacja lub niska temperatura.

 

Dbajmy o naszą twarz na co dzień. Stosujmy kosmetyki przeznaczone do naszego typu cery. Dieta powinna być bogata w witaminy i mikroelementy. Powinniśmy również wypijać codziennie dużo wody. Raz na jakiś czas przyjrzyjmy się dokładniej naszej skórze. Czasami może się zdarzyć, że wcześnie wykryta zmiana uratuje nam życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *