Objawy chorób i badania neurologiczne

Objawy chorób neurologicznych

 Niestety, niepocieszający jest fakt, iż szereg chorób neurologicznych rozwija się w ludzkim organizmie przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Co więcej, jeśli nawet pewne symptomy występują to mogą być bardzo ogólne bądź kwalifikowane jako syndrom zupełnie innej choroby.

Do specyficznych objawów chorób na tle neurologicznych zaliczyć można natomiast z całą pewnością zawroty oraz bóle głowy – to najczęstsze objawy, które skłaniają pacjentów do wizyty u neurologa.

Kolejnymi mogą być omdlenia i utrata przytomności, zaburzenia pamięci, koncentracji a nawet zaburzenia widzenia czy słuchu oraz koordynacji ruchowej.

Istnieje także szereg chorób, które diagnozowane są właśnie przez neurologa i przez lekarza o tej specjalizacji leczone. To między innymi padaczka, rwa kulszowa, Parkinson, zapalenie opon mózgowych, stwardnienie rozsiane. Neurologia to również wszelkie choroby neuropatyczne.

Niepokoją Cię niektóre objawy? Sprawdź Lifemedica- badania neurologiczne

Ciekawostką jest fakt, iż szereg chorób, których podstawą są zaburzenia pracy ośrodkowego czy obwodowego układu nerwowego daje syndromy zupełnie nienawiązujące do zaburzeń nerwów. Mowa tutaj na przykład o zaburzeniach metabolicznych, problemach z oddawaniem stolca czy kurcze mięśni. W takich przypadkach koniecznym staje się wykonanie szeregu badań diagnostycznych jednak w praktyce pacjenci są diagnozowani w przewlekłym czasie, przez co choroba nadal się rozwija.

Musimy pamiętać, że tak naprawdę każdy niepożądany objaw naszego organizmu może mieć swoje podstawy właśnie w zaburzeniach neurologicznych.

Podstawowe badania neurologiczne

 Diagnoza choroby na tle neurologicznym może odbywać się tylko przy odpowiednio wykonanych badaniach. Te zleca bądź wykonuje sam neurolog.

Pierwsze badanie rozpoczyna się już w gabinecie lekarskim podczas wstępnej wizyty. To polega na szczegółowym wywiadzie z pacjentem. To właśnie wtedy lekarz jest w stanie obserwować i dokonać pierwszej oceny zachowania chorego, jego mowy czy motoryki ruchowej. Co więcej, same informacje od pacjenta dają konkretną wskazówkę dla neurologa w kwestii dalszej diagnozy i leczenia.

Sprawdź także: Jak radzić sobie z bólem głowy?

Bardzo użyteczne są badania laboratoryjne. Neurolog zleca przede wszystkim badanie na szybkość opadania krwinek czerwonych, czyli odczyn Biernackiego. Do tego najczęściej pacjent musi wykonać podstawowe badania morfologiczne, badania moczu czy badanie płynu mózgowo rdzeniowego – to właśnie dzięki temu neurolog jest w stanie ocenić właściwości fizykochemiczne oraz zidentyfikować ewentualne drobnoustroje.

Do podstawowych badań, jakie wykorzystuje neurologia zalicza się także badanie ultrasonograficzne. To pozwala ocenić ukrwienie mózgu oraz tętnic. Jest niezbędnym badaniem w przypadku podejrzenia udaru

Ważnym badaniem jest też rezonans magnetyczny, które pozwala zobrazować tkankę mózgową oraz ocenić wewnątrz czaszkowe odcinki nerwowe.

Kolejnym badaniem, dzięki któremu możliwa jest ocena układu nerwowego jest badanie EMG, czyli elektromiografia, elektroencefalografia czy też elektroneurografia (ENG).

Artykuł powstał przy współpracy z portalem MEDICINE MAG.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *