Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet

Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet

 

Włosy są bez wątpienia jednym z czynników, który wpływa na atrakcyjność zewnętrzną kobiet. Właśnie dlatego tak bardzo o nie dbamy, układamy misterne fryzury. Nie każda kobieta posiada je długie, mocne i gęste, ale chociaż jest wiele rodzajów struktur włosów to duży problem pojawia się tak naprawdę wtedy, gdy zaczynają one wypadać. I chociaż nadmierne wypadanie włosów dotyczy przede wszystkim mężczyzn to warto zaznaczyć, że na tego typu przypadłość cierpi dzisiaj coraz więcej kobiet. Przyczyn jest wiele i z całą pewnością warto je poznać, by w miarę szybko móc zapobiec łysieniu.

 

Zainteresowany tematem leczenia? Sprawdź klinika leczenia łysienia w Gdańsku.

Normalnym procesem jest fakt, iż każdego dnia traci się średnio 100 włosów – to zjawisko w pełni fizjologiczne, nie jest jednostką kliniczną. Włosy muszą wypadać, by dać miejsce tym nowym. Normalne jest również zjawisko wiosennego przesilenia chociaż wydawać się nam może, że w tym okresie osłabione zimowymi warunkami atmosferycznymi włosy wypadają w znacznym nadmiarze. W takim przypadku wystarczają najczęściej odpowiednie suplementy diety i dobrze dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

 

Kiedy wypadanie włosów staje się rzeczywistym problemem?

 

Kobiety cierpią na nadmierne wypadanie włosów w wyniku zbyt niskiej produkcji estrogenów. To właśnie wahania hormonalne sprawiają, że włosy stają się osłabione i zniszczone aż wreszcie łamią się i wypadają. Zbyt małe stężenie estrogenów spowodowane może być odstawieniem środków antykoncepcyjnych lub okresem połogu (może wypaść nawet połowa włosów). Co ciekawe, w samej ciąży włosy wzmacniają się. Jeśli kobieta zauważy nadmiar wypadających włosów w krótkim czasie po urodzeniu dziecka, niezwłocznie powinna zgłosić się do ginekologa bądź endokrynologa i wtedy leczenie łysienia przebiega poprzez przyjmowanie odpowiedniej terapii farmakologicznej.

Kobiety mogą też cierpieć w wyniku łysienia androgenowego. Wypadanie włosów jest prawdziwą bolączką kobiet, które przebyły menopauzę, bo to wtedy androgeny ulegają podwyższeniu. Warto jednak zaznaczyć, że łysienie tego rodzaju może być również uwarunkowane genetycznie.

Pamiętajmy również, że kobiety tracą włosy w nadmiarze w wyniku nieodpowiedniego trybu życia. Łysienie spowodowane jest niewłaściwą dietą (bardzo często włosy zaczynają wypadać w wyniku zbyt radykalnej diety odchudzającej), przewlekłym stresem czy stosowaniem złych kosmetyków do mycia i odżywiania włosów.

 

Jak leczyć łysienie?

 

Leczenie wypadania włosów u kobiet jest na szczęście możliwe jednak przebiega zupełnie inaczej aniżeli u mężczyzn. W pierwszym etapie powinno się sprawdzić gospodarkę hormonalną i jeśli to ich zaburzenia są przyczyna łysienia to należy rozpocząć odpowiednią kurację, dzięki której przywróci się ich równowagę. Przydaje się również odpowiednia dieta i zmiana kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jeśli efekty nie są zadowalające, można poddać się zabiegom przeszczepowym. Tylko w skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem dla kobiet jest noszenie tresek bądź peruki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *