Znamiona barwnikowe

Znamiona barwnikowe są z reguły zmianami skórnymi o charakterze łagodnym jednakże istnieje kilka procent prawdopodobieństwa, że wywołają czerniaka, czyli najbardziej groźnego raka skóry. Każdego roku na nowotwór tego rodzaju umiera kilka tysięcy Polaków. Niestety, najczęściej czerniak wykrywany jest już w zaawansowanej fazie rozwoju a wtedy rokowania są dla pacjenta marne.

 

Rodzaje znamion barwnikowych

 

Wyróżnia się co najmniej kilka typów pieprzyków. Do tych najczęściej spotykanych zalicza się znamię wrodzone, czyli takie, które widoczne jest na skórze już od momentu narodzin. Znamiona tego rodzaju nie są z reguły niebezpieczne, rzadko kiedy wywołują raka jednak zalecane jest ich usuwanie w procedurach profilaktycznych. Znamiona te rozpoznać można po nierównomiernych brzegach i brodawkowatej powierzchni.

Często spotykane są też znamiona typu halo nevus, czyli znamię Suttona. Te zauważa się głównie u dzieci i chociaż najczęściej są to zmiany łagodne, zdolne do regresji to również zaleca się ich usuwanie.

Warto wiedzieć, że pieprzyki mogą mieć różną wielkość – od kilku milimetrów do nawet kilkudziesięciu centymetrów, ale też różną powierzchnię, strukturę czy kolor. Wyróżnia się znamiona brązowe oraz czarne, ale też białe, w kolorze skóry czy znamię błękitne.

Pieprzyki nie bolą, nie powodują dużego dyskomfortu, mogą natomiast stanowić defekt estetyczny i to kolejna przyczyna ich częstego niwelowania. Warto tutaj dodać, że znamiona tego typu pojawiają się zazwyczaj na częściach ciała, które są odsłonięte, czyli na twarzy, dłoniach czy kończynach i dekolcie. Co więcej, ich liczba może wzrastać w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce.

 

Jak zapobiegać występowaniu czerniaka?

 

Tak naprawdę nie ma sposobu na leczenie pieprzyków bowiem tego rodzaju zmiany skórne same w sobie nie są jednostką chorobową. Ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia czerniaka zaleca się jednak pewną profilaktykę. Przede wszystkim warto osłaniać pieprzyki i chronić je przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych oraz lamp wykorzystywanych w solarium. Znamiona warto też smarować kremami z filtrami UVA oraz UVB.

Jedyną formą zapobiegającą powstawaniu komórek nowotworowych jest natomiast usuwanie pieprzyków.

 

  • „Nie można zwlekać, bo w przypadku zmian nowotworowych, a zwłaszcza bardzo złośliwego czerniaka, czas ma kluczowe dla terapii znaczenie. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse pacjenta na dojście do zdrowia. Każdy niepokojący sygnał powinien być konsultowany z dermatologiem bezzwłocznie” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Samo usuwanie nie jest zabiegiem inwazyjnym i poza blizną nie powoduje większych powikłań. Wycięcie znamion nie wymaga hospitalizacji, przebiega w znieczuleniu miejscowym a pacjent może od razu powrócić do dotychczasowej aktywności. Nierzadko wycinki znamion poddawane są badaniom histopatologicznym w celu wyeliminowania ewentualnych komórek nowotworowych. W przypadku zdiagnozowania czerniaka, znamię wycinane jest z dużym marginesem zdrowej tkanki skórnej, dzięki czemu zapobiega się nawrotom choroby.

Źródła:
http://zabiegiestetyczne.net.pl/o-dermatologii/znamiona-barwnikowe/
http://medicinemag.pl/znamiona-barwnikowe-2/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *