Sprawdź, co cię uczula

Uporczywe kichanie, katar, zaczerwienione i swędzące oczy, problemy z oddychaniem i kaszel – nasilające się szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, są często objawami alergii. Uczuleni na pyłki roślin powinni wykonać testy alergiczne w okresie jesienno-zimowym, aby jak najwcześniej móc zdiagnozować alergię i rozpocząć skuteczne leczenie.

 

Skorzystaj z testów alergicznych

 

Jesienią i zimą wiele reakcji alergicznych słabnie, a pacjenci wreszcie odczuwają ulgę. Jednak za parę miesięcy znów nastąpi pogorszenie zdrowia, a więc warto postawić na testy alergiczne już zawczasu. Dokładne przebadanie się i zaplanowanie skutecznego leczenia ma na celu odczulenie alergika i pozwolenie mu na normalne funkcjonowanie.

Nie warto zwlekać, ponieważ immunoterapię będzie trzeba przełożyć na kolejny rok i zmagać się przez ten czas z męczącymi objawami, które się nasilą. Pierwszym krokiem jest wizyta u alergologa i udzielenie odpowiedzi na pytania z wywiadu lekarskiego. Specjalista zapyta nas o pierwsze niepokojące objawy typu cieknący czy zatkany nos, kichanie, łzawiące i zaczerwienione oczy, kaszel czy problemy z oddychaniem. Już na tym etapie będzie on wiedział, czy jesteśmy na coś uczuleni. Jednak, aby mieć pewność co do diagnozy, należy przeprowadzić testy alergiczne.

Sprawdź także: Jeszcze przeziębienie, czy już alergia? Jak się nie pomylić?

Potwierdzenie diagnozy

 

Do potwierdzenia diagnozy stosuje się testy skórne oraz testy z krwi. Testy skórne punktowe polegają na nakładaniu roztworu zawierającego alergen, a następnie nakłuwa się skórę w celu związania się go z przeciwciałami klasy IgE. Reakcją alergiczną jest powstanie bąbla, co oznacza, że organizm wyprodukował przeciwciała swoiste dla danego alergenu. Jest to najlepsza metoda przy badaniu alergenów z powietrza typu pyłki, roztocza czy pleśnie.

Jeśli chodzi o testy alergiczne z krwi, to ocenia się za ich pomocą swoiste immunoglobuliny IgE w surowicy krwi. Jest to badanie, które określa wysokość stężenia we krwi przeciwciał, które są specyficzne dla danego alergenu. Uzyskane wyniki wskazują na konkretne alergeny, na które reaguje nasz organizm stanem zapalnym i dopiero dzięki nim można rozważyć dostępne opcje leczenia. Wszystko odbywa się pod okiem specjalisty, a więc pacjent może liczyć na rzetelną diagnozę i bezpieczne leczenie.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *