Trądzik różowaty

Na trądzik różowaty cierpią najczęściej osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, jest to więc choroba osób dojrzałych. Na chorobę tego rodzaju cierpią zazwyczaj kobiety jednak to mężczyźni mają jej najcięższe postaci. Co ciekawe, aż u 30% chorych występuje tez postać oczna trądzika – stałe uczucie „piasku w oczach” to główny jej objaw. Nieleczony trądzik może doprowadzić nawet do ślepoty.

 

Pierwsza konsultacja lekarska

 

Osoby, które borykają się z problemami skórnymi powinny zgłosić się do lekarza dermatologa a jeśli występuje u nich także postać oczna choroby to leczenie będzie przebiegać w oparciu o współpracę z okulistą.

Sprawdź także : Leczenie trądziku różowatego 

 Na wizytę warto zgłosić się od razu po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Pamiętajmy, że schorzenie w początkowej fazie można najskuteczniej leczyć. Nieleczony trądzik różowaty a przede wszystkim jego postać oczna może doprowadzić do groźnych następstw, w tym groźnych ślepoty.

Trądzik różowaty rozwija się nawet kilkadziesiąt lat. Pierwsze oznaki, które najczęściej są bagatelizowane występują około 20 roku życia, by dopiero po wielu latach dać uciążliwe oznaki. Skóra jest przede wszystkim skłonna do podrażnień, uczulają ją kosmetyki z alkoholem, pojawiają się popękane naczynia krwionośne. Rumień, który początkowo pojawia się i znika wraz ze złagodzeniem objawów później występuje stale.

 

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?

 

Przede wszystkim należy stosować kurację zalecona przez lekarza – to najczęściej połączenie kilku metod, takich jak farmakoterapia, laseroterapia, mikrodermabrazja czy krioterapia oraz codzienna pielęgnacja. Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych – mówi dr n. med. Marta Malek z  Clinica Dermatologica.

To nie wszystko bowiem istnieją czynniki, które niekorzystnie wpływają na stan naszej skóry. Osoby z trądzikiem różowatym nie powinny przede wszystkim uczęszczać na solarium ani zażywać kąpieli słonecznych. Odradza się również nazbyt gorące kąpiele i wizyty w saunie. Okazuje się, że trądzik różowaty może pojawić się też we wzmożonej formie w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, przewlekłego stresu i prowadzenia nieodpowiedniej diety.

 

Jak leczyć trądzik różowaty?

 

Na szczęście trądzik różowaty jest łatwy w rozpoznaniu więc można go skutecznie leczyć. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy terapia rozpoczyna się w początkowej fazie rozwoju tej choroby natomiast wtedy objawy są jeszcze trudne do zauważenia – przypomnijmy, że rozwój tej przypadłości przebiega nawet przez kilkadziesiąt lat życia pacjenta.

Dobrze zdiagnozowana choroba daje możliwość zastosowania idealnej kuracji. Najczęściej zaleca się leczenie kilkoma sposobami jednocześnie. Tym samym stosuje się maści sterydowe o działaniu ściągającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Co więcej, pomaga laseroterapia i krioterapia. Warto też wykorzystać domowe sposoby – idealnie sprawdzają się okłady z zielonej herbaty.

Pamiętajmy, że leczenie trądzika różowatego może odbywać się tylko pod stałą kontrolą lekarza dermatologa.

Źródła:

http://poradnikzdrowia.net/gdzie-wystepuje-tradzik-rozowaty/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *