Usuwanie blizn

Blizny patologiczne dzielimy na przerostowe, zanikowe i keloidy. Ta przerostowa pojawia się w miejscu uszkodzenia skóry, keloidy natomiast mają tendencję do rozrastania się poza jej obszar. Blizny zanikowe to na przykład blizny potrądzikowe, czyli te, które pojawiają się po stanach zapalnych skóry – te zresztą najłatwiej niwelować.

Jak rozpoznać blizny patologiczne?

Najczęściej pojawiają się na twarzy, obręczy barkowej, w okolicach mostka czy na płatkach uszu – wszędzie tam, gdzie skóra jest nader wrażliwa i cienka. Blizny patologiczne występują nie tylko po mechanicznych uszkodzeniach skóry. Ich powodem może być trądzik, szczepienie czy poparzenie.

Sprawdź także: Mezoterapia zabieg z zakresu medycyny estetycznej

Blizny patologiczne bardzo łatwo zdiagnozować. Proces ich powstawania trwa nawet pół roku – początkowo są czerwone, by wreszcie przeobrazić się w jasne guzki bądź blaszki o gładkiej powierzchni. Warto wiedzieć, że przez cały proces ich tworzenia, blizny mogą szczypać, boleć i swędzieć, bardzo często występuje tez niemiłe uczucie napięcia skóry.

Dlaczego warto usuwać blizny patologiczne?

Blizny to nie tylko szpetne zmiany skórne, które wpływają na duży dyskomfort psychiczny pacjenta, tym bardziej jeśli te występują w miejscach dobrze widocznych, na przykład na twarzy. Nierzadko są one też związane z dyskomfortem pod względem fizycznym – jak wspomnieliśmy proces ich tworzenia nierzadko powoduje napięcie skóry, ból czy pieczenie oraz uciążliwy świąd. I chociaż zazwyczaj blizny nie są zagrożeniem dla życia czy zdrowia to nierzadko stwarzają one niemożność normalnego funkcjonowania.

Jak leczyć blizny patologiczne?

Przede wszystkim warto nadmienić, iż nierzadko leczenie blizn patologicznych jest procesem żmudnym i długotrwałym. Co więcej, blizny tego rodzaju mają tendencję do częstego nawracania więc zły dobór terapii może być swoista „walką z wiatrakami”.

Leczenie blizn tego rodzaju dobierane powinno być indywidualnie biorąc pod uwagę miejsce ich występowania, rozmiar, tendencję do nawrotów czy chociażby uwarunkowania genetyczne samego pacjenta. Wśród najczęściej wykorzystywanych metod wyróżnia się terapię uciskową, czyli presoterapię, preparaty silikonowe, iniekcje doogniskowe, laseroterapię, radioterapię czy wycięcie chirurgiczne. Zdaniem specjalistów, nierzadko łączy się kilka metod leczenia blizn, by uzyskać najlepsze efekty i nie dopuścić do nawrotów. Co więcej

bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”

– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Warto dodać, że dobór odpowiednich metod usuwania blizn wpływać będzie na minimalizowanie ich nawrotów. Udowodniono, iż łączenie skutecznych terapii przyczynia się do ryzyka ich ponownego pojawienia się tylko w częstotliwości około 20%. Przypomnijmy, że standardowe leczenie i wykorzystanie tylko jednej metody to ryzyko nawrotów nawet w 80%.

http://redukcjablizn.pl/metody-leczenia-blizn/

Usuwanie blizn

One thought on “Usuwanie blizn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *