Twardzina układowa

Twardzina układowa zwana sklerodermią, stanowiąca przewlekłe schorzenie tkanki łącznej, charakteryzuje się postępującym procesem włóknienia skóry, narządów wewnętrznych, a nawet występowaniem zmian w naczyniach krwionośnych. Twardzina miejscowa, zwana czasem skórną dotyczy głównie zmian zachodzących w skórze i w znajdujących się pod nią tkankach. Nie obejmuje ona natomiast żadnych zmian w narządach wewnętrznych. Pomimo, że stwierdzono iż twardzica należy do rodziny układowych chorób autoimmunologicznych, przyczyna jej występowania nadal nie jest znana.

Jak szybko rozwija się choroba?

W przypadku twardziny tempo rozwoju choroby nie tylko bywa zmienne, ale i trudne do przewidzenia. Zwykle jednak przez pierwszych kilka lat zmiany chorobowe następują gwałtownie, po czym ma miejsce stabilizacja procesu chorobowego. W ogólności można stwierdzić, że twardzica ma charakter przewlekły i postępujący.

Jak wygląda leczenie organizmu i pielęgnacja skóry podczas choroby?

Sprawdź także: Dermatologia dziecięca.

Podstawą leczenia twardziny układowej jest stosowanie środków farmakologicznych. Przy czym zwykle powinno mu towarzyszyć tzw. leczenie usprawniające. Wśród stosowanych leków zazwyczaj znajdują się między innymi glikokortykosteroidy, cytostatyki oraz leki przeciwmalaryczne. Z kolei leczenie usprawniające polega na zastosowaniu balneoterapii, fizykoterapii czy kinezyterapii, co ma zagwarantować usprawnienie stawów, a tym samym uniknięcie kalectwa.

W przypadku zmian skórnych stosuje się preparaty nawilżające, unika się podrażniania skóry, a zwłaszcza zapobiega eksponowaniu jej na zimno, które mogłoby doprowadzić do niepożądanego zwężania naczyń krwionośnych. Ponadto zaleca się stosowanie maści i kremów przepisanych przez dermatologa.

Który lekarz jest specjalistą w dziedzinie twardziny?

W przypadku twardziny układowej prowadzeniem leczenia zajmuje się lekarz reumatolog. Jako, że w przebiegu choroby uszkodzeniom mogą ulegać różne organy wewnętrzne, zazwyczaj kuracja wymaga współpracy z lekarzami o innych specjalizacjach medycznych. W przypadku twardziny miejscowej, obejmującej zasadniczo zmiany skórne lekarzem prowadzącym powinien zostać dermatolog.

Źródła:

Na czym polega choroba zwana twardziną?

Twardzina – Przyczyny i objawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *