Nabyte wady serca

Nabyte wady serca

O nabytych wadach sercach możemy mówić w sytuacjach, w których serce zostaje uszkodzone w wyniku powikłań innych chorób. Najczęściej mówi się w takich przypadkach o uszkodzeniach zastawek serca, na przykład ich zwężeniu czy niedomykalności. Wady serca mogą dotyczyć zastawki mitralnej, aortalnej, płucnej bądź trójdzielnej.

Czy się zajmuje kardiolog?

Bardzo często kardiolog diagnozuje zapalenie wsierdzia. To choroba, którą wywołują infekcje bakteryjne, ewentualnie stany reumatyczne. Jeśli mówimy o stanach bakteryjnych to pacjent zostaje nimi zarażony, najczęściej w wyniku zabiegu chirurgicznego, stomatologicznego czy też ginekologicznego. Bakterie bardzo szybko przedostają się do krwi a dalej do zastawek powodując ich niszczenie. Lekarz może rozpoznać chorobę dzięki powstałym szmerom, ale również przyśpieszonej akcji serca i wysokiej gorączce, która męczy pacjenta.

O reumatycznym zapaleniu wsierdzia możemy natomiast mówić w przypadku powikłań na przykład anginy. Tego rodzaju wadę rozpoznaje się najczęściej u dzieci w wieku 10-15 lat chociaż tak naprawdę reumatyczne zapalenie wsierdzia daje o sobie znać najczęściej po wielu latach po przebytej anginie.

O nabytej wadzie serca każdy kardiolog mówi również w ramach idiopatycznego wapnienia pierścienia zastawki dwudzielnej. Choroba ta pojawia się zwykle u pacjentów, którzy do tej pory borykali się z nadciśnieniem tętniczym i polega na odkładaniu się soli wapnia w tkankach. W rezultacie dochodzi do braku elastyczności w tkankach mięśnia sercowego.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem zawalserca.net vademecum na temat problemów z krążeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *