Co to są żylaki?
Żylaki to nic innego jak poszerzenia żył powierzchniowych. Najczęściej na tego rodzaju dolegliwości cierpią osoby po 45 roku życia, głównie kobiety. Nie da się jednak ukryć, że żylaki pojawić się mogą również u mężczyzn i osób młodszych, nawet już w wieku dojrzewania. Za powstawanie żylaków odpowiedzialnych jest co najmniej kilka czynników i tak naprawdę do dzisiaj nie postawiono jednoznacznej diagnozy.
Sprawdź także: Najlepsze sposoby na leczenie żylaków
Niestety nieestetyczne poszerzenia żył pojawić się mogą w wyniku predyspozycji genetycznych (jeśli na schorzenie tego rodzaju choruje również babcia czy mama), ale również poprzez prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia czy zmaganie się z innymi chorobami. Żylaki mogą pojawić się na kończynach dolnych w wyniku noszenia zbyt wysokich obcasów czy nazbyt obcisłej bielizny.
Co więcej, niekorzystny wpływ na również praca tylko siedząca bądź tylko stojąca.
Zgubnie natomiast uznaje się, że żylaki mogą pojawić się poprzez wzmożoną aktywność fizyczną – udowodniono, że sport angażujący ruch kończyn dolnych może wręcz przeciwnie, bo zapobiegać ich powstawaniu. Niestety, leczenie żylaków jest konieczne zawsze i nie istnieją żadne domowe sposoby na ich pozbycie. Do gabinetu dermatologicznego powinniśmy udać się zaraz po pojawieniu się pierwszych sinych, fioletowych czy niebieskich linii o bruzdowatym kształcie. Na dzień dzisiejszy najlepszą metodą na pozbycie się szpecących linii na nogach jest laserowe leczenie żylaków. To metoda w pełni bezpieczna, niebolesna oraz pozwalająca na prawie natychmiastowy powrót pacjenta do aktywności fizycznej.
Dlaczego pojawiają się żylaki?
Żylaki na kończynach dolnych mogą pojawiać się zarówno u kobiet jak i mężczyzn, przy czym trzeba jasno zaznaczyć, że to płeć piękna jest na ich występowanie bardziej narażona. Niestety, żylaki pojawiają się w wyniku wielu zależnych. Wpływ na ich powstawanie może mieć tryb życia – tutaj główną rolę odgrywa przede wszystkim spędzanie czasu w pozycji tylko siedzącej bądź tylko stojącej, noszenie obcisłej bielizny (na przykład rajstop czy pończoch) bądź zakładanie obuwia na wysokim obcasie. To nie wszystko, żylaki mogą być następstwem zaburzeń hormonalnych.
Bardzo często pojawiają się w okresie dojrzewania, podczas ciąży albo menopauzy. Pojawianie się sinych, często wypukłych bruzd żylnych na kończynach dolnych jest nasilone także wraz z wiekiem – według specjalistów leczenie żylaków wzmaga się u pacjentów po 45 roku życia.
Nie bez znaczenia są również predyspozycje genetyczne. Jeśli w rodzinie występowały już przypadki leczenia żylaków to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenia również będą zmagać się z tym problemem. Na szczęście dzisiaj pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod usuwania żylaków. Nie jest już konieczne poddawanie się inwazyjnej operacji chirurgicznej, nieestetyczne zmiany można zniwelować udając się na laserowe leczenie żylaków. To nowoczesna metoda, dzięki której leczenie żylaków jest w pełni skuteczne a pacjent może już na drugi dzień wrócić do dotychczasowej aktywności fizycznej. Ważny jest również fakt, że nogi wracają do dawnej kondycji i nie pozostają na nich żadne blizny.