Dna moczanowa – podstawowe informacje

Dna moczanowa jest bardzo częstą chorobą, która przyjmuje formę zapalenia stawów. Rozwija się ona w wyniku nadmiaru kwasu moczowego obecnego w organizmie, który z czasem podlega procesowi krystalizacji. Wyodrębnione w ten sposób kryształy przedostają się do płynu stawowego i ranią stawy, powodując stan zapalny. Efektem tego jest atak dny moczanowej, który charakteryzuje się bardzo dotkliwym bólem w  stawie, a także widocznym zaczerwienieniem, opuchlizną oraz podwyższeniem temperatury skóry na zajętym obszarze.

Kwas moczowy w organizmie

Ponieważ poziom kwasu moczowego we krwi nie jest stały, bardzo często jego stosunkowo niewielka lub unormowana ilość może nie wykluczać zaistnienia dny moczanowej. Również wysoki poziom kwasu nie daje pewnej diagnozy, ponieważ wielu ludzi posiada wyraźny jego nadmiar, a funkcjonuje normalnie i nie przejawia żadnych objawów dny moczanowej. Dna moczanowa występuje najczęściej u mężczyzn po 40. roku życia. Dolegliwość ta w mniejszym stopniu dotyczy kobiet, ponieważ podagra występuje u nich bardzo rzadko po menopauzie.

Ataki dny moczanowej

Napady dny moczanowej występują epizodycznie, a odstęp między nimi może być bardzo nieregularny. Ataki z czasem mogą coraz bardziej się nasilać i prowadzić do coraz poważniejszych stanów zapalnych. Wówczas powinny być leczone lekami niesteroidowymi o działaniu przeciwzapalnym. Pierwszy atak dny moczanowej zazwyczaj dotyczy tylko jednego stawu. Przeważnie jest to duży palec u stopy, ale zajęte mogą zostać również stawy kostek, śródstopia lub kolan. Leczenie dny moczanowej powinno zostać rozpoczęte już w momencie pierwszego ataku. Mimo, że nawet w przypadku braku leczenie objawy mogą ustąpić i zniknąć na wiele tygodni, dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, więc kolejne napady niemal na pewno wystąpią. Leczenie jest o tyle ważne, że pozwala dodatkowo wykluczyć inne choroby przypominające dnę moczanową, czyli m.in. bardzo groźną infekcję stawów.

Leki na dnę moczanową

Zadaniem lekarstw na dnę moczanową jest zminimalizowanie bólu pacjenta, a także ograniczenie ryzyka wystąpienia kolejnych ataków. Mimo, że dna moczanowa jest jednym z najbardziej bolesnych dolegliwości związanych ze stanem zapalnym, jej leczenie w większości przypadków przynosi bardzo dobre efekty. Wielu chorych łączy również leczenie objawów dny moczanowej z obniżaniem poziomu kwasu moczowego. Jednak leki wpływające na natężenie moczanu sodu nie są w stanie wyleczyć ostrych napadów dny, a ich nieumiejętne stosowanie może nawet przedłużyć napady i wpłynąć na ich intensywność. W przypadku braku jakiegokolwiek leczenia, zbiory kryształów zaczynają gromadzić się w organizmie i przybierać formę guzków dnawych, które pojawiają się w bardziej zaawansowanej fazie dny moczanowej i wymagają dodatkowego leczenia. Oprócz odpowiednich leków, w leczeniu dny moczanowej bardzo ważną rolę pełni również długotrwały proces opierający się na zmianie stylu życia pacjenta, modyfikacji jego diety oraz pozbycia się złych nawyków i niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń.

Zobacz również stronę: http://podagra.net.pl

2 thoughts on “Dna moczanowa – podstawowe informacje

  1. U mnie dna moczanowa sprawiła, że coraz częściej pojawiają się stany zapalne i to dosłownie wszystkiego – od dużego palca w stopie i zastrzałów w innych palcach, bo ból głowy i zapalenie ucha. Myślę, że to wszystko jest z tym związane.

  2. Nie przesadzaj, gdzie dna moczanowa a gdzie zapalenie ucha. Przecież to są całkowicie dwie różne sprawy, ból ucha nie ma nic wspólnego z objawami dny moczanowej, która jak by nie patrzeć jest zdecydowanie dalej, wręcz całkiem po drugiej stronie organizmu człowieka. Czasami jest to z dwa metry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *