Dzieci chore psychiczne w Polsce

Dzieci chore psychiczne w Polsce

 Okazuje się, że w Polsce nawet co 20 dziecko cierpi na zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia u psychiatry. Pamiętajmy jednak, że psychiatra dziecięcy określa zaburzenia psychiczne jako nie tylko te, które utrudniają w szerokim zakresie postrzeganie rzeczywistości i prawidłowe funkcjonowanie w otoczeniu, ale również takie, które wchodzą w zakres normalnego rozwoju dzieci – to takich zaliczyć można na przykład dysleksję czy dyskalkulię.

Jak rozpoznać?

Co ciekawe, nie wszystkie dzieci, które wykazują zaburzenia na tle psychicznym są diagnozowane a wynika to głównie z bagatelizowania problemu bądź niezauważenia nieprawidłowości. Najczęściej psychiatra dziecięcy walczy o leczenie dzieci z chorób na tle somatycznym. Tutaj wymienić możemy chociażby zaburzenia lękowe bądź nerwicę natręctw.

Dziecko, które wymaga pomocy psychiatrycznej może być zamknięte w sobie bądź wręcz przeciwnie, nad wyraz aktywne. Co więcej, może unikać kontaktu z innymi, co uznawane jest najczęściej za introwertyzm. Musimy jednak wiedzieć, że zaburzenia na tle psychicznym bardzo często dają symptomy czysto fizyczne. Do takich zalicza się na przykład wymioty, moczenie nocne, problemy ze snem, ból brzucha oraz brak apetytu.

Rola rodziców

Jeśli rodzice zauważą zachowania dziecka, które wyraźnie odbiegają od normy powinni czym prędzej skontaktować się ze specjalistą. Im szybciej choroba będzie tym maluch ma większą szansę na całkowite wyleczenie. Pamiętajmy, że zaburzenia we wstępnym stadium mogą być skutecznie niwelowane bez niekorzystnych powikłań. Koniecznie dziecko zbadać musi również psychiatra dziecięcy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem poradniazdrowiapsychicznego.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *