Stwardnienie rozsiane to bardzo poważna, przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, która nieleczona lub leczona w nieprawidłowy sposób może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a w szczególności do niepełnosprawności fizycznej i umysłowej.
Znaczne spowolnienie rozwoju tej groźnej choroby jest możliwe dzięki jej odpowiednio szybkiemu wykryciu. Istnieją wczesne symptomy, które mogą świadczyć o stwardnieniu rozsianym.
Stwardnienie rozsiane – pierwsze objawy
Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego to przede wszystkim zaburzenia widzenia, związane z niewyraźnym lub rozmazanym widzeniem, a niekiedy również widzeniem podwójnym. Kolejny z objawów to kłopoty z utrzymaniem równowagi oraz z koordynacją ruchów. Oprócz tego, mogą się pojawić również zaburzenia czucia i lekkie niedowłady kończyn (mowa jest wówczas o takim schorzeniu, jak stwardnienie rozsiane boczne).
Wykrycie stwardnienia rozsianego na tym etapie rozwoju, jest w stanie wydłużyć życie o kilkanaście lat oraz ograniczyć w znaczny sposób jej powikłania sprawiając, że jakość życia będzie lepsza. Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego występują z różnym natężeniem.
Późne objawy stwardnienia rozsianego
Objawy stwardnienia rozsianego w późniejszych etapach choroby są bardzo poważne i mogą mocno zaburzać normalne funkcjonowanie. Dochodzi bowiem w takim przypadku do zaburzeń w pracy zwieraczy (pojawia się problem nietrzymania moczu), zawrotów głowy, silnego napięcia mięśniowego oraz niestabilności emocjonalnej. Stwardnienie rozsiane może więc rodzić nie tylko problemy natury fizycznej, ale także problemy psychiczne.
Rodzaje stwardnienia rozsianego
Stwardnienie rozsiane może mieć cztery różne postaci. Każda z nich charakteryzuje się innymi objawami.
Pierwszą odmianą stwardnienia rozsianego jest stwardnienie rozsiane remitująco-nawracające. Dotyczy ono głównie starszych osób (powyżej 40. roku życia) i charakteryzuje się występowaniem tzw. rzutów, czyli pojawieniem się nowych objawów stwardnienia rozsianego lub ich nasilenia, które trwa co najmniej 1 dobę. To zjawisko może występować raz na kilka tygodni, raz na kilka miesięcy, a niekiedy również raz na kilka lat. Rzuty choroby mogą mieć powikłania neurologiczne i prowadzić do niepełnosprawności.
Stwardnienie rozsiane wtórnie postępujące to odmiana stwardnienia rozsianego, charakteryzująca się nawrotami, a jednocześnie także powolnym, ale stałym pogarszaniem się stanu zdrowia. W tej odmianie stwardnienia rozsianego pojawiają się coraz silniejsze objawy neurologiczne.
Stwardnienie pierwotnie postępujące to z kolei jedna z najrzadziej występujących odmian tego schorzenia. Jeśli chodzi o stwardnienie rozsiane objawy przy tej odmianie są zwykle neurologiczne już od początku choroby. Osoby cierpiące na stwardnienie pierwotnie postępujące mają zwykle problemy z poruszaniem się i koordynacją ruchową.
Natomiast stwardnienie rozsiane pierwotnie postępujące z zaostrzeniami jest bardzo rzadką odmianą tej choroby, dotyczącą zaledwie 5% przypadków zachorowania. Od samego początku stan osoby chorej pogarsza się i pojawiają się częste rzuty choroby, co prowadzi szybko do niepełnosprawności.
http://sm.net.pl/ – więcej na temat SM.
Teraz na szczęście są już lepsze leki na stwardnienie rozsiane. Jeszcze kilkanaście lat temu był z tym ogromny problem. Właściwie diagnoza SM była już ostatecznym wyrokiem i jedynie można było mieć nadzieję, że później niż szybciej to nastąpi. Teraz jest zupełnie inaczej.
Przede wszystkim jest większa świadomość. Ludzie już wiedzą jakie, choćby mniej więcej, może dawać objawy stwardnienie rozsiane. I to pomaga, bo szybciej można podjąć jakiekolwiek leczenie. A że leki są dobre, to inna sprawa, ale to w każdym schorzeniu. Dzięki temu, że medycyna się rozwija można szybciej zakończyć terapię.